WGOD!

The general member portfolio consists of software developers, company owners and investors. Our mission is to ensure that all shared content is clean and functional. For this reason, unfortunately, not every member is accepted. Please do not attempt to register for 1 software or 1 theme, membership is paid. You can join our telegram group below or send an e-mail to [email protected] to purchase the invite code for 10$.

Join Telegram

Perl Nedir Nasıl Kullanılır

Info

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Perl kategorisinde WmMaster tarafından oluşturulan Perl Nedir Nasıl Kullanılır başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 851 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 2 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Perl
Konu Başlığı Perl Nedir Nasıl Kullanılır
Thread starter WmMaster
Start date
Replies
Views
First message reaction score
Son Mesaj Yazan Revonzy

WmMaster

Guest
Harry maguire
7
2
Warez Point
43ա
Turkish Liras
0₺
PERL (Pratical Extraction and Reporting Language), ilk defa 1987 Yılında Larry Wall tarafından Unix ortamı için geliştirilmiş olan açık kaynak kodlu bir programlama dilidir. Başta Unix ortamı için geliştirilmiş olan Perl dili artık Linux ortamı içerisinde çalışabilme fonksiyonuna sahiptir. Perl diliyle yazılan dosyaların dosya uzantısı “pl” dir.

PERL Dili
Perl dili yapı olarak C programlama diline benzer bir mimariye sahiptir. Genellikle Perl, CGI scrpitler meydana getirme ve web sayfaları için çeşitli uygulamaların meydana getirilmesi aşamasında kullanılır. Aşağıdaki en basit Perl komutu ekrana bir “Merhaba Dünya” yazdırmak için kullanılır;
#!/usr/bin/perl
print "Merhaba Dünya!n";
Eğer Linux dağıtımı işletim sistemlerinden herhangi birini kullanıyorsanız muhtemelen işletim sisteminizin içerisinde Perl yüklü vaziyette gelecektir. Mac OS veya Windows gibi işletim sistemlerindeyse Perl'i kullanabilmeniz için öncelikle Perl Client kurmanız gerekir. Windows ve Mac OS için yaygın olarak kullanılan Perl Client'larından biri de ActivaState'dir. Bu yazılımı işletim sisteminiz içerisine kurarak Perl için hazır hale gelebilirsiniz.
PERL
[/URL]
Perl Dersleri
Perl Dili başlığı içerisinden Perl için önerdiğimiz Client'ı kurarak Perl'i öğrenmenin ilk adımını atabilirsiniz. Birçok programlama dilinin aksine Perl çok yaygın bir kullanım alanına sahip olmadığı için Türkçe dilinde hemen hemen neredeyse hiç denecek kadar az kaynak yer alıyor. Fakat temel seviyede İngilizceniz varsa Perl'i öğrenmek için birçok farklı kaynak mevcut. Perl'i öğrenmeye ilk adımda bir organizasyon sitesi olan http://learn.perl.org/ internet adresini ziyaret edebilirsiniz. Bu site içerisinde Perl'in temel ve ileri seviye eğitimlerinin yer almasının yanı sıra ayrıca Perl eğitimi için hazırlanmış ücretsiz eğitim kitapları da yer almaktadır.
Perl'i kurduktan hemen sonra terminal ekranı içerisinden perldoc komutunu çalıştırarak da Perl konusunda takıldığınız yerlerde size yardımcı olacak tümleşik bir kaynağı görüntüleyebilirsiniz. Bu tümleşik kaynağa ayrıca web sitesi üzerinden erişmek isterseniz perldoc.perl.org internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Her yazılım dilinde olduğu gibi Perl içerisinde de mutlaka anlamadığınız ve karmaşık gelen sorunlar karşınıza çıkacaktır. Bu durumda da http://www.cpan.org/ internet sitesini hem bir kaynak hem de tartışma platformu olarak aktif şekilde kullanabilirsiniz.

Guest
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • aLeech:
    Guest wariclis has joined the room.
  • (Guest) wariclis:
    hi
    (Guest) wariclis: hi
    Back